målarmåndag - en färdiguppgraderad tavla & målarinspiration

Den här kan ni tycka att ni redan har sett, förra måndagen, men då har ni bara delvis rätt! Jag började göra om den förrförra veckan, innan var det bara ett ansikte, nederdelen var ganska tom. Så jag bättrade på den - lade till lite kullar och hus, och det är vad ni fick se förra veckan. Förra veckan så fortsatte jag med den, för den kändes inte riktigt klar - jag bättrade på husen lite, jag bättrade på kullarna lite, jag bättrade på ansiktet lite, och så målade jag dit lite regn, för jag kom på att det var det som saknades. Och nu känns den klar! Det tog bara 10 år att fixa den, och nu är jag rätt glad att jag inte sålde den då, för då hade köparen inte fått hem den här nya, bättre versionen! ^_^
 
Som jag började säga i lördags, så har det börjat bubbla upp lite målarlust! Jag känner mig begränsad av att jag känns låst i min stil, i min teknik, i mina medier, i mina material (jag skulle gärna shoppa loss på lite nytt material, många av mina akrylfärger tex har jag haft i över 15 år, och annat är på sluttampen eller helt slut, och det skulle inte sitta helt fel med en målarkurs eller två, för att lära mig nya saker, det behövs!), men jag har ändå lust att måla, även om det bara hittills har blivit att fixa till två gamla målningar. Men jag har börjat på ett gäng orange/svart/vita ATCs till en swap på iATCs, bakgrunderna är på gång, men jag har än så länge ingen aning om vad jag ska hitta på för motiv. Förhoppningsvis ger dom färdiga bakgrunderna inspiration sen!
 
I lördags så sade jag också att jag skulle prata om varifrån inspirationen plötsligt ploppade upp, så jag tänkte prata några rader om det nu:
 
 
 
 
Visa detta inlägg på Instagram

Ett inlägg delat av Suzi Blu (@koyoteblu)

 
 
 
 
Visa detta inlägg på Instagram

Ett inlägg delat av Suzi Blu (@koyoteblu)

 
 
 
 
Visa detta inlägg på Instagram

Ett inlägg delat av Suzi Blu (@koyoteblu)

 
Mellan 2008 och 2011/12 sådär ungefär, så gick jag flera målarkurser med Suzi Blu, och hängde rent allmänt mycket på hennes forum, jag lärde mig väldigt mycket (jag gick från halvdålig med potential, till helt ok), jag målade massor, jag hade väldigt roligt, och jag träffade folk som fortfarande är vänner. Det var några riktigt bra år, målarmässigt! Sedan så tillbringade jag många år med att "avlära" mig Suzi's stil och skaffa mig en egen stil, och det tycker jag att jag har gjort, samtidigt som jag fortfarande har kvar mycket av det jag lärde mig av henne. Jag slutade aldrig att följa henne, hennes videos är alltid kul och inspirerande att se, men för ett tag sedan så försvann hon från sociala medier, för att plötsligt dyka upp igen i vintras (livet hände henne, helt enkelt), och på sista tiden så har hon börjat lägga upp gamla videos från back in the days, och det är superroligt att se, och superinspirerande! Jag önskar att jag hade kvar hennes gamla kursvideos, men dels så har jag blivit av med det när jag haft problem med dåvarande dator, dels så har jag gett bort dom jag hade kvar (jag ska se om jag inte kan få kopiera dom!), men det finns åtminstone litegrann att se på hennes instagram, och hon lägger förhoppningsvis upp mer framöver! Videosarna ovan är några av dom gamla hon lagt upp förra veckan!
 
 
 
 
Visa detta inlägg på Instagram

Ett inlägg delat av Malin Ruth (@misskittenheart)

 
Och den sista av dom, om hennes Goddess & Poet-kurs, fick mig att leta fram den art journal jag började på när jag gick den kursen! Det tog bra många år innan jag hade fyllt den, det är en massa från Suzi's kurser, men det är också sidor inspirerade av andra konstnärer som jag fastnat för där och då, bland annat många sidor inspirerade av Teesha Moore och hennes zetti-stil.
 
 
En helt annan konstnär är Studio Bloknote, jag har följt henne i många år på youtube, men jag har inte kollat på hennes videos på länge. Av någon anledning så tittade jag ändå på den här igår, och jag blev helt såld! Inte på själva målningen, utan på hennes art journal, en junk journal i mörka färger, och jag hade gärna velat bläddra igenom den själv och så jag fick titta i min egen takt! Och så blir jag väldigt sugen på att göra en egen! Men jag får se - små steg, först av allt ska jag se till att jag får målat en del i veckan!
 
Dags att runda av, jag väntar på besök och hon är här närsomhelst (hon skulle varit här för sådär tjugo minuter sedan...). Idag lyssnar jag på den här spellistan, men jag tror att jag ska byta den när hon kommer, jag misstänker att det inte är hennes sorts musik... ^_^
 
 

Kommentera här: