nya bokhyllor i vardagsrummet
Förra veckan så bytte jag ju plats på bokhyllorna i vardagsrummet och målarrummet, den större bokhyllan i målarrummet fick flytta till vardagsrummet, och vice versa, vilket gjorde att jag fick mer utrymme för min samling Alice i Underlandet. Vi tar en titt på hur det såg ut, först var det alltså såhär, och sedan så blev det såhär. Och allt det jobbet, att släpa bokhyllor uppför och nerför trappen, och att flytta runt böcker och målargrejer, det var helt ogjort, för igår eftermiddag så var jag in på byn och hämtade en ny bokhylla... Så det var bara att kånka upp den större bokhyllan igen, och att kånka ner den mindre... Men - det kånkandet var ändå absolut ingenting jämfört med kånkandet med den nya bokhyllan... Som tur är, så är den i fyra delar, och hyllorna går att lyfta ur (vilket jag kom på för sent, för några av hyllfästena gick sönder när jag välte omkull bokhyllan och hyllorna rasade ner...), men ändå så var det tungt som bara den att bära den nerför tre trappor, att trycka in den i skuffen på bilen (det var på millimetern!), att sedan ta ut den och att kånka in den. Så mycket fysisk aktivitet är inte min kropp van vid, så jag har träningsvärk i benen, allmänt ont i kroppen, och benen känns som överkokta nudlar, dom känns som att dom ska vika sig när jag går, allra helst när jag går i trappen, vilket känns lite läskigt - jag har en liten trappfobi, och med tanke på hur klumpig jag är, och att jag har ramlat i några trappor i mitt liv, så är det inte en orimlig fobi... Men, nu är alla bokhyllor på plats, nya och gamla, så nu är det bara att fixa och piffa dom tills jag blir nöjd - jag gjorde det bara snabbt igår kväll och i morse, bara för att få upp allt.
Slutpratat, nu kikar vi!

Dom här bokhyllorna är betydligt större än dom förra, dom är högre och djupare och bredare (även om dom inte är så mycket bredare än den större billybokhyllan som jag hade här sist). Dom är faktiskt nästan lika djupa som mina stora bokhyllor, och det är jättebra, för det är en sak som såg väldigt knasig ut med dom mindre bokhyllorna, att dom var mycket mindre djupa. Om man bara ögonmåttar, så ser utrymmet som är kvar i hörnet ut att precis rymma en sådan här bokhylla till, men det gör det inte, det fattas 2-3 cm, annars så skulle jag göra ett tappert försök att få tag på en till bokhylla så jag kunde fylla hela väggen. Nu tänker jag att ett litet fyrkantigt bord eller en större piedestal skulle passa bra här, såpass hög att Alice leksakskorg ryms under, och såpass stort att skivan fyller ut tomrummet, och där skulle min Alice-gran passa bra - nu hamnar den lite väl högt ovanpå bokhyllan.

Ovanpå bokhyllan, ja - här är det betydligt mer utrymme för pynt nu än förut! Dels är bokhyllorna lite bredare, och så är dom som sagt väldigt mycket djupare, så nu är det faktiskt ganska tomt här! Jag vill inte ställa hit bara vad som helst, utan jag vill att det ska kännas "Alice", även om det inte behöver vara exakt en Alice i Underlandet-grej - inget av det som står här är offentlig Alice-merch, utan det är bara jag som tolkar dom så! Jag var tvungen att flytta på tre av tavlorna också, två av dom satt för långt ner, och en av dom hamnade bakom granen och blev helt osynlig.

Hela den högra halvan är fylld med Alice i Underlandet-utgåvor, varav en hylla passar perfekt för mina pussel! Den översta vänstra hyllan blev också en Alice-hylla, för allt rymdes inte annars. Under den har jag en hylla med granny chic och hemskötsel, under den har jag en hylla med japanska böcker, och längst ner har jag längst in mina Hem & Antik-tidningar, och framför dom har jag mina serier och min Beetlejuice-lunchlåda. Det är mycket möjligt att dom hyllorna kommer att ändras framöver, nu ställde jag bara dit böcker från dom hyllor som kändes alltför överfulla, och det är inte speciellt genomtänkt och planerat.


Den minsta bokhyllan fick flytta till hallen, där den nu är en skohylla. Det är inte första gången den har stått här med skor i, den byter plats med min vanliga skohylla lite då och då. Nu kändes jag ha väldigt fullt med skor här (både vinterskor, höst-/vårskor och sneakers - det är en lurig tid på året!), och i klädkammaren hade jag brist på skoförvaring, så det var rätt givet att ställa hit bokhyllan. Till vänster om bokhyllan, bredvid resväskan och korgen, är det ett litet utrymme (jag kan inte trycka bokhyllan dikt mot, för då ryms inte väskorna som hänger på hatthyllan), där står mina två nya (nygamla!) paraplyer - jag skulle haft tag på något som ryms där, som jag kan ha som paraplyställ, nån slags kruka eller låda eller något! Jag ser också fram emot att det ska bli vårigare ute, så jag kan ta undan dom varmaste vinterjackorna, vinterskorna och en hel hög med mössor/vantar/halsdukar! Förresten, täckbyxorna på hatthyllan, dom har jag tänkt bära upp ett tag nu, från att ha passat bra förra vintern, så är dom lite väl trånga i vinter igen, och dessutom så har dom faktiskt inte behövts i vinter!

I målarrummet så blev det lite förändring, fast jag ställde dit bokhyllan som har stått där länge - ser ni skåpdelen under bokhyllan? Den var en del av den nya bokhyllan jag köpte, den är absolut inte min stil egentligen, men här är funktionen perfekt, och då tänker jag att jag får lov att stå ut med att den är väldigt ful. Och saknar ett handtag. Här stoppade jag allt sånt som stått i bokhyllan och tagit plats, men som jag så gott som aldrig har använt - det är perfekt att gömma undan sånt i ett skåp! Det gör att jag får plats med mer i själva bokhyllan, och planen är att försöka tömma skrivbordet, det tenderar annars att bli väldigt överbelamrat!

Jag bara tryckte in allting i morse, det behöver sorteras och organiseras, och det finns säkerligen sånt som kan rensas ut. Men jag har redan klämt in en del av det som låg och tog plats på skrivbordet, så det känns lovande - det kommer nog att bli hyfsat snyggt och prydligt där vad det lider! ^_^
Och det här är vad jag pysslat med igår kväll och imorse - flyttat möbler upp och nerför trappor, kånkat och burit och omorganiserat. Men nu kan jag leva med det här ett tag - ett litet bord/stor piedestal bara, som sagt, sedan känns det helt ok! Ja, efter att jag har finputsat i bokhyllorna litegrann också, och inte bara tryckt in allt - jag har väldigt svårt för när det ser stökigt ut!
Jag ska fixa lite lunch, och sedan välta omkull mig på soffan, dels så har jag som sagt ont i hela kroppen, men jag är så väldigt trött också (inte så ovanligt...), dels så känner det på att åka hemifrån (jag är fortfarande trött efter i lördags!), dels så sover jag inte speciellt många timmar på nätterna, så jag har kronisk sömnbrist. Å, det är fettisdag idag, en semla hade inte gjort ont, men tyvärr så blir det inga semlor för mig (om inte någon kommer och levererar! ^_^), men jag har släta kardemummabullar i frysen. Jag har inget att fylla dom med, men dom är bättre än inget!