loppisveckan del 1
Jag sitter fortfarande och skriver på måndag eftermiddag, jag passar på att förtidsinställa inlägg medans jag fortfarande kommer in på bloggen, för på mobilen kommer jag inte in längre, jag ska skriva (IGEN) till blogg.se's kundtjänst så att dom får kolla på bloggen igen. Så tills jag vet ifall jag tar mig in på bloggen igen nästa gång jag blir utloggad, så passar jag helt enkelt på att skriva så många inlägg jag kan i förväg, och eftersom jag har gått på loppis en del dom senaste veckorna, och har gjort en del fynd, så blir det inte bara loppislördag den här veckan, utan en hel loppisvecka! Jag börjar längst tillbaks i tiden:

På Karins loppis här i byn, så hittade jag några grejer! Det är svårt att ta kort på glasgrejer, men i bakgrunden syns en stor gammal glasburk, för jag håller på att byta ut mina gamla plåtburkar mot glas (den innehåller nu ris), och framför den står en glaskupa till en värmeljusstake. Längst bak står en gammal ikeakatalog från 1983, det finns en hel del snyggt i den!

En liten toarpskrona, för jag har gått och velat ha en sådan ett tag. Men jag hann bara få hem den, så upptäckte jag att den inte funkar hos mig, den känns tyvärr helt fel, och jag lämnade tillbaks den till Karin nästa gång jag träffade dom.

Som sagt, en stor glasburk, och så en väldigt 90-talig vattenljusstake.


Vattenljusstaken står på köksbordet, tillsammans med en värmeljusstake (köpt på Röda Korset i Östersund i höstas) som saknat sin kupa, men som nu fått en ny. Jag vet inte om originalet såg ut exakt såhär, men den passar bra, så jag tror inte att det var så långt ifrån! ^_^

Sedan några fynd från dels Facebook, dels från Röda Korset i Hammerdal.

Dom fina blå krukorna (den bakre är Rörstrand och känns rätt gammal) hittade jag i en köp&säljgrupp på fb. Dom står fortfarande och väntar på blommor, jag har mer krukor än blommor för tillfället...

Akvarellblocket är faktiskt två block (fast den ena saknar framsida), och dom är precis vad jag behövde! Dessutom så är det bra papper, till skillnad från det billiga (och usla) jag köpt på Dollarstore senast (fast det funkar i och för sig när jag börjar med ett lager collage), så det ska bli kul att måla på dom! Jag hittade den här lilla börsen på Röda Korset i Strömsund, kom jag på när jag ser den, inte i Hammerdal alltså, som dom andra grejerna.

I det ena blocket följde det med en målning, den är fin nog att hängas upp!

Jag hittade också ett träarmband, jag har ju skrivit tidigare att jag letar efter träsmycken från Aarikka, jag tror inte att det här är det, men det är fint, och det kostade en femma, så det kändes för billigt för att lämna kvar! ^_^
Det här är dagens fynd, jag fortsätter förhoppningsvis imorgon med fler fynd!
Den senaste veckan så har jag lyssnat en del på gammal klassisk Britpop från 90-talet, inspirerad av Yungblud's Lovesick Lullaby (som är sommarens favoritlåt!), och det är synd och skam att jag litegrann glömt bort den genren dom senaste åren, det gjordes mycket bra musik då!