hej fredag!

Alice illustrerar bra hur den senaste veckan har varit - trött, trött, trött! Slut i kroppen, slut i skallen, slut som människa - den där jäkla stormen och påföljande strömavbrott satte sig hårt i kroppen, och att jag sedan var tvungen att åka in på byn under veckan, och att jag sedan var tvungen att skotta, det är helt enkelt för mycket för min del! Ja, jag är en vekling, jag tål absolut ingenting, det är det som kallas för utmattningsdepression!
 
Men - jag skottade faktiskt efter veckans snö, fast jag egentligen inte orkade, och jag är väldigt stolt över mig själv för det. Sen dess så har det snöat en halv deci till, men om det inte snöar mer, så tänker jag inte skotta igen förrän efter helgen. Jag måste ut med bilen, men en halv deci är inga problem, och i helgen ska det bli plusgrader igen, så jag hoppas på att snön ska sjunka ihop.
 
Jag har också börjat på att laga ett par stickade sockar, det är en massa stoppande, för det är mycket som är tunnslitet, och jag använder lite väl tunt garn att stoppa med, men i slutändan så kommer dom att kunna användas ett tag till. Jag lagade också en vante som började få ett hål, så även den kan användas ett tag till, och även om det är trist och tidsödande att laga, så känns det bra att jag får det gjort! Jag lagade också min patchworkväska, några av lapparna hade börjat släppa i kanterna, och på undersidan så var det en bra bit som måste sys ihop. Ena fingertoppen är alldeles sönderstucken nu, men väskan går att använda i några år till nu, och det gillas förstås!
 
Något som känns otroligt jättebra, är att jag har målat lite - det är äntligen ett nytt swap på iATCs, och jag hoppas på att få ihop ATC-kort att skicka in. Det första är klart, så åtminstone det får ni se på måndag! Jag försöker också att jobba ihop lust till att göra nya zines, jag gjorde nyss klart en bakgrund och jag har en idé till innehåll, så det känns också väldigt bra!
 
Men annars så har jag svårt att göra något, hjärnan kan inte stanna länge nog på något speciellt för att få till ett hyperfokus, att titta på videos på youtube är nästan omöjligt, för jag blir less innan jag knappt börjat se en video och så vill jag se något annat, men jag blir less innan jag knappt börjat se den, osv. Likadant med film/tv, halvvägs in så tröttnar jag och vill se något annat, men halvvägs in så tröttnar jag på nästa, och på nästa, och på nästa. True Blood var måhända inte speciellt bra, men jag lyckades i alla fall sträcktitta igenom sju säsonger!
 
Trött är jag också som bara den, det hjälper inte att jag sover alldeles för lite på nätterna. Igår natt så väckte Alice mig vid tretiden, och sedan kunde jag inte somna om. Inatt vaknade jag själv vid tretiden, och kunde inte somna om... Det gör att jag är helt slut redan vid sex-sju-tiden på kvällen, men om jag sover en stund på soffan redan då, så är jag sedan vaken en eller ett par timmar senare, somnar inte förrän vid tolv-ett-två-tiden på natten, och sen vaknar jag som sagt vid tre... Det är inte en fungerande dygnsrytm, och det bidrar förstås till att jag känner mig som en urvriden trasa...
 
Så ja. Klockan är kvart i fyra nu, jag skulle behöva sova en stund nu, så har jag förhoppningsvis en chans att komma tillbaka till mina vanliga nattrutiner sedan, för att fortsätta sova såhär, det funkar inte!
 
Positivt med att inte sova: jag hinner läsa mycket! Den här spellistan har jag lyssnat på idag när jag legat på soffan och läst:
 
 

Kommentera här: