konst i vardagen

För ett gäng år sedan, via ett par konstkompisars blogg, så fick jag upp ögonen för att konst inte bara behöver vara tavlor man hänger på väggen, utan man kan göra konst av precis allting hemma. En återkommande kategori på bloggen var Living with art, där dom gjorde alla möjliga konstprojekt. Faktum är, att jag skrev ett blogginlägg också, om hur jag målade om mina isfolketböcker. Sedan dess, så har jag gjort en del konstprojekt av det slaget hemma, som mina ansiktskrukor (på bilderna kan man skymta mitt gamla gulvita kök - det var superfint, jag saknar det!) och mina isfolketböcker förstås, och så har jag gjort mycket till andra, som dom här babusjkadockorna, och målade pussel, och memospel. Jag har också en hel massa konst från mina konstkompisar, som dom flesta pynten i min Alice i Underlandet-gran, och flera pynt i min Harry Potter-gran (den har jag förresten inte haft uppe på några år, det är synd och skam, den var väldigt fin!), och flera ornament i allmänhet (dom hänger alltså framme året runt, och några av dom hänger jag i granen när det lämpar sig, som min tygdödskalle - jag upptäckte förresten precis att jag inte lagt upp några bilder på halloweengranen i år, kanske jag ska göra det framöver, jag har bilder och allt...). Jag har också en favoritjulgranskula, målad av Mindy Lacefield, en investering jag gjorde för flera år sedan - jag önskar att jag kunde köpa flera! Fast jag tror faktiskt inte att hon gör såna längre - jag har fortfarande kvar klarglaskulor, tror jag, jag skulle kunna måla mig några själv, det är inte samma sak, men behöver inte vara dåligt för det. Det är en bra sak med att omge sig med andras konst - att det inspirerar till att göra konst själv!
 
Att omge sig med konst i vardagen behöver inte vara stora grejer (även om det kan vara det, som att måla hela väggmålningar tex, eller att måla om möbler), det kan vara att man målar ytterkrukor, lampskärmar, muggar, julgranskulor, eller å, man kan måla om ett schackspel, hur häftigt vore inte det - det är bara fantasin som sätter gränser! Och om man inte har massor av fantasi själv, så får ni lite hjälp av mig, för jag har förstås en rejäl pinterestanslagstavla med en massa inspiration (och en undertavla med bara jul), dels på grejer att måla om, dels på kända konstverk i olika material och tekniker, dels på grejer med kända konstverk på (ifall man vill ha konst på prylarna hemma, men kanske inte är så konstnärlig av sig, så kanske man istället köper tex muggar med Starry Sky på, eller vad man nu tycker om). Jag tänkte bjussa på litegrann nu, och om ni blir inspirerade, så kolla alltså mina pinterestlänkar ovan. ↑
 
 
 
 
 
 
 
 
(Den här har min kompis Audrey målat, visst är hon duktig! Jag har sån tur, att jag har ett gäng av hennes konstverk - dock inte den här lilla väggmålningen!)
 
 
 
 
 
 
Som sagt - konst behöver inte hänga på väggen i en ram, man kan göra konst av nästan precis allting! För mig, så är det absolut viktigaste med inredning, att det är personligt, att man kan se spår av människan som bor i hemmet. Just konst (och böcker!) är väl det personligaste man kan tänka sig, få saker avslöjar så mycket om en människa! Och genom att peppra hemmet med konstverk, små och stora, två- och tredimensionella, ja, ett roligare sätt att visa vem man är kan jag inte tänka mig!
 
Nu måste jag snabbt avsluta det här, elektrikern är strax här och ska kolla på min tvättmaskin (japp, klockan halv fyra en söndags eftermiddag!), det blir ett snabbt soundtrack innan jag säger tack och hej!
 
 

Kommentera här: