tjusiga tisdag - brunt är fint!

Det är längesedan brunt var en favoritfärg - jag har aldrig tyckt illa om brunt (vad jag kan minnas), men jag har inte heller tyckt att det varit speciellt wow. Brunt har helt enkelt bara funnits där, ibland har jag haft bruna klädesplagg, men jag har inte funderat så mycket över det. Jag hade en kort period på 90-talet, för ganska precis 25 år sedan alltså, som jag klädde mig i brunt från topp till tå (det var på den tiden som skrynkeltyg var modernt!), faktum är att jag lätt hade kunnat klä mig så nu också - en brun vid tunika/klänning över vida bruna byxor, jag hade till och med smycken i brunt trä (från Aarika, jag ångrade ganska snabbt när jag gjorde mig av med dom...). För helt ur det blå, så har jag blivit förtjust i brunt igen! Jag vet inte om det började med den sidenscarf jag hittade på Röda Korset, och som jag inte köpte för att jag kände att brunt inte var speciellt användbart i min garderob. Var det den som triggade igång det lite försiktigt, när jag inte kunde låta bli att tänka på den, och att ångra att jag inte köpte den? Eller var det kläderna jag fick från kompisen Nasra, den stickade mörkbruna långklänningen jag blev förälskad i? Eller var det den brunsvartrandiga klänningen/tunikan jag köpte på Röda Korset förra veckan? Eller var det helt enkelt så att dom samarbetade, det bruna lades på hög, och blev plötsligt väldigt fint?
 
Jag har i alla fall inventerat min garderob efter brunt, och hittade tyvärr inte så mycket - den stickade klänningen förstås, den randiga klänningen förstås, en brunvit randig tröja (också från Nasra), min bruna weasleytröja (den stickade jag för sju år sedan, redan då så hade jag tydligen aningar om vad som komma skulle, för brunt var inte vanligt i min garderob då heller...), en brunmönstrad bomulls-/sidenkofta från H&MxMarni, en brun vintage yllekofta, en brun 60-talsklänning, ett par bruna vintageskor, en brun mockaväska (som jag plockat fram förra veckan) - det är typ vad huset förmår! Lite mer brunt vill jag allt ha, fast inte för att kunna ha brunt från topp till tå igen, utan för att mixa det svarta, och med det lilla blåa jag har kvar (både svart och blått är jättefint med brunt!), och för att brunt är fint tillsammans med grönt, vinrött, senapsgult, rosa - alla höstfärgerna, och precis dom färger jag vill ha mer av i garderoben!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Som ni kanske har lagt märke till, så är svart min basfärg (faktum är, att svart är den övervägande färgen i min garderob, sådär 85-90% av alla mina kläder är svarta, eller svartmönstrade), men brunt skulle också vara en fantastisk basfärg, det är minst lika flexibelt som svart. Nästan mer flexibelt, faktiskt! Svart är ju bara en enda nyans, sedan så blir det olika grader av grått, eller blått, medans brunt är en hel regnbåge nästan. Från mörkare nyanser av beige till så mörkbrunt att det börjar dra mot svart, och nyanser som bara är grader från gult och rött och orange. Brunt kan vara kallt och brunt kan vara varmt, och det går alltid att hitta en nyans som man passar i, och det går att kombinera brunt med det mesta, det gäller bara att pricka in rätt nyanser! Dessutom - många tycker att man ska vara försiktig med svart när man blir äldre, för att det blir så hårt mot ansiktet då, brunt däremot, det är mycket snällare mot äldre hy (om man bryr sig om sånt, jag tycker att svart är jättesnyggt även på äldre)! Och brunt passar till alla stilar (som jag försökt att illustrera här ovan), och till skillnad från vitt och svart, så är det hyfsat djur- och barnvänligt också - djurhår och fläckar syns inte lika tydligt som på svart och vitt! Brunt är faktiskt en fantastisk färg, och vi borde helt klart använda mer bruna kläder! ^_^
 
 
 
 
Jag har följt Rosary Apparel i många år nu, hon syr/stickar i princip alla sina kläder (dom hon köper secondhand syr hon ofta om också!), och hon har en väldigt tydlig stil, ganska romantisk cottagecore, typ. En av hennes basfärger är brunt, särskilt kanelbrunt (som synes!), och jag delar henne som exempel på hur man kan sätta ihop en garderob med brunt som bas. En fördel med hennes videos, är att antingen har hon själv gjort mönstren till kläderna, eller så delar hon vem som har gjort mönstren, och så länkar hon till dom, så om man gillar hennes kläder, så kan man göra dom själv! Stor skillnad mot många andra som visar sina (kapsel-)garderober, som antingen består av hemska Shein/Temu-kläder, dyra märkeskläder, eller secondhand-/vintagekläder, vilket gör att dom av olika anledningar är svåra att få tag på (eller inte bör fås tag på). Kläderna i hennes videos är åtkomliga för alla som kan sy/sticka (hon köper dessutom många av tygerna secondhand, många av tygerna är tex gamla påslakan och gardiner, så gör man detsamma så blir det väldigt ekonomiskt överkomligt!), eller som känner någon som dom kan leja att sy/sticka.
 
Å förresten, gillar ni brunt och vill ha in mera brunt i garderoben - kolla in Dark Academia som stil, det är väldigt mycket brunt där! Jag har en pinterestanslagstavla och en youtubespellista för er som tycker om kläder med inspiration från den akademiska världen! ^_^
 
Dags att avrunda, men för en gångs skull så är det inte för att jag har bråttom ut med Alice, inte heller för att jag ska göra mat, utan idag är det för att jag måste ut och klippa gräset. Det är bland det jag allra minst vill göra, men som tyvärr är ett måste, särskilt som att min gräsmatta växer om ogräs (för att den till 90% består av ogräs...), och nu har det regnat så många dagar i sträck (och ska regna ännu mer framöver), så att det är skrik och panik-läge - gräset är väldigt långt och väldigt oklippt. Det finns helt enkelt inget sätt att skjuta på det längre, gräset måste klippas! Däremot så tänker jag bara klippa baksidan, framsidan ser inte lika illa ut, gräsmattan består mer av gräs, mossa och klöver där, och det växer inte lika fort. Och hellre gräs, mossa och klöver, än kvickrot, brännässlor, tistlar, lokor och hundkex... Jag utgår från att gräset har torkat, för som sagt - det är bara att få tummen ur och gå ut och klippa... En podcast i öronen hjälper, jag har letat reda på ett gäng avsnitt om handgjorda garderober, det inpirerar mig just nu! ^_^
 
 

Kommentera här: