en måndag och en tisdag

Idag var det inte så supermysigt väder, snö och snålblåst, men i och för sig bara 3,5 minusgrader. Igår kväll var å andra sidan helt magiskt fint väder - vindstilla, ingen snö, stjärnklart och bara en halv minusgrad, det enda som inte var perfekt var halkan. Tänk om hela vintern var så!
 
Eftersom vädret äntligen var bättre den här veckan, så åkte jag in på byn både i måndags och igår, jag gjorde ärenden och umgicks osedvanligt mycket, faktum är att mest hela dagarna försvann hemifrån, och när jag sedan kom hem så var jag helt slut (och Alice var en terror mot stackars Bosse, hon brukar vara det när vi varit ute ett tag). Jag var på tippen (jätteskönt att bli av med lite skräp, men återigen väldigt dåligt med grejer i återbruksboden, och det mesta som var där borde ha lämnats som skräp istället, men jag hittade i alla fall ett par böcker - Stora boken om smörgåsar och smörgåstårtor och en 70-talig broderibok), lämnade en kasse kjolar, hämtade en låda böcker (när jag sedan packade upp den så visade sig en av dom vara en riktig guldklimp - ni får se på lördag!), lämnade böcker på bibblan, var på Röda Korset, var på Dollarstore (dom hade fortfarande inte torkad anka i storpack, till våran sorg - det är Alice safe food) handlade mat, och sedan var jag till Hammerdal, umgicks några timmar med Weronica (det var alldeles för längesedan sist!) och kollade på Röda Korset där, dels har jag inte varit dit på evigheter, dels så bygger dom ut, så jag ville se hur det ser ut nu (jag hittade inga vinterskor, men några andra grejer, dom får ni också se på lördag!). Det blir stort och bra, väldigt behövligt, för det har varit väldigt trångt!
 
På vägen till tippen så var jag in på lill-Ica, och hittade koreansk ramen på extrapris. Trots alla nudlar jag ätit i mina dar, så har jag aldrig testat dom koreanska, dels så brukar dom vara rätt dyra, dels så har jag inte riktigt vågat testa - jag har sett folk som ätit dom galet starka nudlarna, och det ser riktigt plågsamt ut, och även om jag gillar starkt, så har jag inte vågat ge mig på koreanska nudlar, ifall alla är galet starka. Nu fanns det tre sorter, och dom spicy nudlarna såg inte ut att vara innanmätet-på-en-vulkan-starka, så jag vågade mig på dom. Däremot så stod jag och funderade på ifall jag skulle skippa dom milda - jag brukar tycka att o-spicy nudlar är rätt trista. Jag har än så länge bara provat dom milda, och dom är faktiskt rätt lagomt starka (dvs ingenting för dom som inte gillar stark mat...), så nu vet jag inte om jag vågar testa dom starka... Eller jo, klart jag ska testa dom, men dom lär vara riktigt starka, när nu dom milda är rätt spicy... Kimchi-nudlarna har jag inte ens börjat fundera över - hoppas dom är goda! Jag har aldrig provat kimchi (det brukar vara lite väl dyrt för min del när jag hittar det på affärerna), men det ser gott ut! Egentligen skulle jag ha kokat ihop "riktig" mat idag, men jag vill hellre äta nudlar, jag får se vad som vinner - frestelsen eller sunda förnuftet! ^_^
 
Jag var in på byn igår också, jag brukar aldrig åka in två dagar i rad, men jag hade en kasse kläder att hämta, och det fanns inte Coops baristahavremjölk på Coop när jag var in på måndagen, så jag behövde köpa mjölk (den brukar ofta vara på extrapris, och är inte alls dålig!). Jag hittade en hög med kläder på facebook i helgen, och köpte sju tröjor och en behå för sammanlagt 45 kronor, av tröjorna så passade fem, men behån var lite väl trång runtom och kuporna var lite väl små. Men - jag hade ett knep! En behåbandsförlängare! Genom att göra bandet runtom lite längre, så blir kuporna lite större också, och även om behån inte sitter perfekt, så sitter den betydligt bättre än mina andra behåar. Den hade kunnat vara stabilare, men tyvärr kan man inte begära det av en behå från Kappahl... Den har dessutom vadderade kupor, och det har jag nog aldrig haft, så jag är inte riktigt van vid det lyftet, särskilt som att jag mest använt en minimizer dom senaste två åren eller så. Minimizer har jag förresten upptäckt är suveränt om man som jag inte är så förtjust i sina större bröst!
 
Jag var upp till Maria sedan jag hämtat kläderna, och sedan var vi ner till Sigrun, så jag var hos dom i flera timmar, och så åkte jag på Coop och köpte mjölk, och så tittade jag in på garnaffären och kollade om dom hade garn så att jag kan laga min tröja (det hade dom inte), och så var jag in på Röda Korset igen, jag hade förut tittat på ett fint lilamönstrat påslakan som jag funderade på att köpa och använda som lakan (funkar jättebra när man har lite större säng och inte hittar större lakan på loppis - bara att klippa upp kortsidorna och ena långsidan, så har man ett lakan sen, och för mig är det inga problem med att det blir en söm tvärsöver sängen, jag är såpass kort att den hamnar nedanför min höft). När jag kollade närmare på lakanet, så såg jag att det var dels slitet i överkanten och lagat i en söm, så jag fick det för halva priset. Som påslakan skulle det inte tåla så många fler användningar utan att gå sönder, men som lakan kommer det att funka ett bra tag till! Och sen så for vi hem, och återigen kom vi hem ganska sent på eftermiddagen.
 
Så både i måndags och i tisdags så fick jag kämpa för att hålla mig vaken tills jag skulle ut och kvällspromenera med Alice, faktum är att jag gick ut tidigare med henne båda dagarna, för jag kunde inte hålla mig vaken längre. När vi kom in igen, så matade jag henne, och sedan så somnade jag på soffan... En dag ute är mer än vad jag klarar av, två dagar ute och jag är slut som artist... Men det känns ändå helt ok - jag är själv nästan hela tiden (med Alice och katterna, förstås!), att umgås med folk i några timmar kändes väldigt bra, väldigt trevligt - det är synd att det händer så sällan!
 
Och visst är det märkligt, att ett par dagar som för dom allra flesta är helt vanliga vardagar, hos mig så är dom en anledning till att skriva ihop ett långt blogginlägg... För mig så är ju vardagen att vara hemma med djuren, att tillbringa den mesta tiden horisontellt, att gå ut på några hundpromenader under dagen, och att annars mest titta på film/tv/videos och att kämpa för att lyckas åstadkomma åtminstone något vettigt under dagen. Att överhuvudtaget åka hemifrån är en stor grej i min vardag! Därav också att rätt vad det är så är det många inlägg här med tips på filmer/böcker/videos osv, för det händer vääääldigt lite i mitt liv, det finns helt enkelt inget att prata om.
 
Idag lyssnar vi på den här spellistan, helt random:
 
 

Kommentera här: