tjusiga tisdag - sommarvärme och klädstorlekar

Jag har egentligen inget vettigt att säga, men den här bilden (från Howl's Moving Castle) var så spot on - hade dom målat av mig i sommarvärmen, så hade det här blivit resultatet, fast några år yngre kanske. Dessutom så hittade jag en kjol jag blev alldeles kär i på Röda Korset igår (för en femma!), enligt storlekslappen så borde den vara lagomt stor för mitt ena ben. Så det blir ett snabbt inlägg om just det - att klä sig för värmen som plusstor, och om klädstorlekar!
Att vara stor när det är varmt ute kan vara riktigt jobbigt, särskilt som att många av oss stora helst inte vill visa något av kroppen - överarmar, lår, celluliter, valkar osv har vi för längesedan lärt oss är fult och äckligt och ska gömmas bort. Släng bort dom tankarna och känslorna, säger jag! En tjock kropp har lika stor rätt att finnas och att synas som en mindre kropp, och har samma rätt att existera utan att dömas. Särskilt på sommaren är det här en viktig insikt att komma fram till, för när det är varmt vill vi inte hålla på och gömma oss under tygsjok (om vi inte råkar gilla tygsjok, förstås!). Det mest fungerande i sommarvärme, som jag kommit fram till åtminstone, är cykelbyxor, kort klänning med så lite ärmar som möjligt (helst ärmlöst!) och med vidd (sitter det åt så blir det varmare!) och bara fötter i sandaler eller liknande. Så mycket bar hud som möjligt, alltså, även om du är tjock! Och välj bra material - tunna tyger, förstås, och bomull, linne, siden, lycocell, viskos, osv - naturmaterial, absolut inte konstmaterial (om det inte råkar vara väldigt tunt och flowy, som den tunika jag har på mig idag, den funkar trots att den är 100% polyester, men regeln för svala kläder är naturmaterial!). Mitt val att bära svart är inte helt välbetänkt, nu när det är runt 30°, jag letar fram dom klänningar jag har med minst svart i mönstret. Välj alltså inte svart om ni kan undvika det!
Å. Och på stranden och vid poolen, ta på er baddräkt eller bikini, göm er inte under handdukar eller tunikor, som sagt - tjocka kroppar får synas precis lika mycket som smalare kroppar!
När det kommer till storlekar - döm inte ett plagg efter storlekslappen! Särskilt när man handlar secondhand - storlekarna har förändrats genom åren - överlag så är kläderna större nu än vad dom var förr (en storlek L nu är 44-46, L före 2000-talet var 42-44, och så motsvarande förändringar på alla andra storlekar också förstås, och ännu längre tillbaks i tiden var kläderna ännu mindre - en L då var mer som en S/M nu). Sedan så är det förstås olika med olika klädmärken (Noa Noa tex är små i storlekarna, jag har en kjol som är 3XL som jag knappt kommer i, jag har annars ca XL, Gudrun Sjödén har däremot ofta rymligare kläder), eller beroende på vad som är på modet (ett oversize plagg i storlek S kan passa jättebra på en storlek XL, även om det då förstås inte är oversize - 80-talskläder är dels små i storlekarna, eftersom storlekarna var mindre då än nu, men dom är samtidigt stora i storlekarna, eftersom många plagg var rymliga i modellerna).
Vad jag alltså vill ha sagt, är att när du bläddrar bland kläderna i butiken (särskilt secondhand, som sagt!), stirra dig inte blind på storleken, ta ut plagget och bedöm med ögonen hur det ser ut, om det verkar vara i närheten av din storlek, håll det mot kroppen (jag brukar hålla upp plagget mot mig och passa in sidsömmen mot "sidsömmen" på min midja, är måtten någorlunda samstämmiga så är det värt att prova!) och jämför. Och som sagt - prova! Man vet aldrig förrän plagget sitter på kroppen! I min garderob har jag kläder allt från XS till 3XL (jag är som sagt ca XL i vanliga fall), och jag har kläder från sådär 60-tal till nutid. Kjolen jag köpte igår var från 80-90-tal, lappen sade C36 (alltså en normal 36:a), men kjolen var betydligt större än så - resåren var så uttöjd, så jag fick sy in den för att kunna ha kjolen, så den har använts av någon som var större än mig också. En 36:a. Storlekar är inte huggna i sten, och du kan garanterat ha fler plagg i en butik än vad du tror vid första anblicken!
Sammanfattning - tjocka människor får också visa hud, och storleken på ett plagg avgör inte om du kan ha det! Och när jag skriver "ett snabbt inlägg", så svamlar jag på rätt bra ändå, för det mesta! Dagens soundtrack påminner mig förresten om något jag saknar som bara den nu - regn!