30 år sedan jag flyttade hemifrån!

Härom dagen kom jag att tänka på en sak - den här månaden, så är det 30 år sedan jag tog studenten, och därmed också 30 år sedan jag flyttade hemifrån! Jag var 17 år, jag fick inte skriva på kontraktet själv, så pappa fick stå med på det också, det var en väldigt smart etta på sådär 40 m2 - köket var stort, badrummet likaså, och i vardagsrummet hade dom satt upp väggar och avgränsat ett litet sovrum. Väldigt praktiskt, alltså, att slippa ha sängen i vardagsrummet! Lägenheten var faktiskt i samma hus, som min förra lägenhet (fast i andra ändan), så när jag flyttade hem till Strömsund från Nynäshamn 2010, så kändes det extra mycket som att flytta hem igen! Man skulle kunna tro att det också var 30 år sedan jag skaffade min första katt, men det var det faktiskt inte - mina första husdjur var två undulater och en råtta! Undulaterna var jättetråkiga, vi klickade inte, men råttan var helt fantastisk, hon var tam som en liten hund, och rumsren dessutom! Däremot så gnagde hon sönder allt hon hittade, så det var mindre kul... Min första katt skaffade jag året efter, och sedan dess har jag nästan hela tiden haft katter.
 
Jag kan tyvärr inte visa många bilder från mina gamla lägenheter, dels så tog jag inte speciellt mycket kort, det var ju på den krångliga manuella tiden, dels så blev många av dom kort jag tog förstörda på grund av uschliga kameror. Jag har faktiskt bara hittat bilder från två av mina tidigare lägenheter (borträknat min sista lägenhet i Nynäs och min första i Ström, för dom finns med en massa i mina bloggar)!
 
Dom här bilderna är från min andra lägenhet, jag bodde i Torvalla i Östersund hösten -93, jag blev bara kvar där fyra månader, det funkade inte så bra på grund av ätstörningar och depression, jag mådde riktigt risigt där ett tag (det syns inte på bilderna, men jag var nog smalast någonsin där, men kände mig förstås stor som ett hus ändå, ätstörningar fungerar ju så). Det mesta av möblemanget kom från momma (som ni också ser på bilderna, det var förresten från min 19-årsdag, så pappa och lillasystrarna Susanne och Maria är också med och firar), det mesta blev tyvärr slängt när jag flyttade härifrån - jag bodde ett tag hemma hos mina föräldrar, och dom hade inte plats att förvara möblerna tills jag flyttade igen. Tittar ni noga i mitt vardagsrumsfönster, så ser ni två vaser bland blommorna, dom var favoriter, med kinesiska motiv, men när jag flyttade till nästa lägenhet, så hade jag ett tag en katt som inte fungerade så bra att ha som innekatt, och han kraschade båda vaserna, bland mycket annat. På soffbordet ser ni en duk som jag faktiskt fortfarande har kvar, den är en av mina favoriter. TV:n hade jag faktiskt ända tills för 8-9 år sedan, då jag till slut slängde den, och då funkade den fortfarande, det var bara jag som bestämde mig för att jag inte behövde någon TV. Och sedan dess har jag inte heller haft någon TV!
 
Mellan den här lägenheten i Östersund, och lägenheten på nästa bilder, så går det 5½-6 år, jag hinner bo i tre lägenheter i Strömsund, och så hinner jag bo i Morgongåva i 1½ år också, när jag läste egyptologi i Uppsala (det är ett av mina stora ånger i livet, att jag inte klarade av att göra något av dom studierna, egyptolog hade verkligen varit ett drömjobb - ett annat ånger är att jag slängde all kurslitteratur från egyptologistudierna när jag flyttade från Nynäshamn 2010, då hade dom flyttat med från lägenhet till lägenhet i en massa år och mest stått och tagit plats i bokhyllan, och jag trodde att jag var färdig med dom, men jag har ångrat det från nästan exakt den minut jag slängde dom!). 1999 får Jessica sitt första barn, som också är mitt första syskonbarn, hon hade då flyttat till Nynäshamn ett tag innan. Jag hade ingenting i Strömsund, inget jobb, inga vänner, så jag flyttade ner till Nynäs jag också, i juni 1999 - där fick jag jobb och lägenhet första dagen jag började söka.
 
Lägenheten är den mysigaste jag bott i någonsin, tror jag! Själva lägenheten var väl inte så super-wow, den var en av tre i en villa som byggts om till lägenheter, den var (som synes) väldigt enkel, och jag fick måla om den som jag ville, med målarfärgen betald och allt! Som ni ser, så var blått min köksfärg - precis allt i köket var blått (jag överdoserade rätt rejält på blått, och stod sen inte ut med det i många år efteråt), som ni också ser om ni har skarpa ögon, är att Höganäs var väldigt rätt då, i början på 2000-talet. Dom träfärgade stolarna kom från momma dom också, och dom hade jag gärna fortfaranda haft kvar, men tyvärr gick dom sönder, en efter en... Mellan kök och vardagsrum hade jag en liten hall, den målade jag med rosa ränder på bredden, och sedan var det ett sov-/vardagsrum, och där hade jag en ceriserosa fondvägg - färg har jag alltid inrett med, och jag har alltid kört mitt race, och inte brytt mig så hårt om vad som är modernt, och om vad folk tycker. Men som sagt - lägenheten var inte det som var så mysigt, utan det var hur den var placerad! Huset var som sagt en ombyggd villa, och med den villan så följde förstås en trädgård! Det fanns en uteplats med grillplats, det fanns fruktträd och hallonbuskar, och det var så jäkla mysigt! Tyvärr så bodde vi bara i andra hand, och efter 2½ år (om jag minns rätt) så blev vi uppsagda allihop, huset såldes, gården styckades av, och ett hus till smälldes upp (det var ingen stor gård, det ser inte klokt ut med det nya huset, varje gård fick en tomt stor som ett frimärke ungefär).
 
I Nynäshamn blev jag kvar tills jag flyttade hem till Ström 2010, då köpte jag mig min förra lägenhet för 5000 kronor (folk i Nynäs trodde inte på mig när jag berättade vad jag betalat!), och känslan att äga mitt boende var himmelsk! Min sista lägenhet i Nynäs hyrde jag också i andra hand, och efter fem år i den blev jag uppsagd då dom skulle sälja den. Den otryggheten vill jag aldrig vara med om igen, därav att jag köpte min förra lägenhet, och att jag sedan köpte huset 2015 (härifrån flyttar jag aldrig, inte förrän dom bär ut mig den dagen jag kolar vippen!). I större städer pratar dom om bostadskarriär, att dom köper och säljer dyrare och dyrare lägenheter och hus, för att till sist ha råd med ett mångmiljonboende. Jag har flyttat många gånger (jag har bott i sex lägenheter i Ström, fyra lägenheter i Nynäshamn, en lägenhet i Östersund och en lägenhet i Morgongåva, om jag minns rätt...), men det har sällan varit speciellt planerade flyttar, utan det har mest råkat bli, och det har definitivt inte varit en fråga om att göra någon slags bostadskarriär. Ja, förutom sista lägenheten och huset nu, det är väl någon slags boendekarriär, från att äga en billig liten lägenhet till att äga ett billigt litet hus. Alla flyttar har inte heller varit speciellt smarta, och en del av dom har kostat mig en massa onödiga pengar i slutändan.
 
Summa summarum: Det är ganska exakt 30 år sedan jag flyttade hemifrån, jag har flyttat runt en massa, ända tills dom senaste 17 åren, då jag bara bott i två lägenheter (fem år i varje) och mitt hus (sju år), och nu kommer jag aldrig att flytta igen. Hur krånglig vägen än var som ledde hit, så ledde den mig rätt till slut, och det är jag otroligt tacksam för!
 
Dagens soundtrack funderade jag lite på, jag ville ha musik som jag lyssnade mycket på då, när jag flyttade hemifrån. Då lyssnade jag mycket på synth, svartrock och punk, men också svensk vispop och folkmusik, som Hedningarna, Garmarna och Traste Lindéns Kvintett. Till slut bestämde jag mig för att köra på vispop, och en sångare som jag var väldigt förtjust i ett tag, jag såg honom till och med på Storsjöyran 1992, samma sommar som jag flyttade hemifrån. Mer perfekt soundtrack kan jag inte tänka mig!
 
 

Kommentera här: