granen

 
Jag har inga loppisfynd idag, men jag tänkte tipsa om en riktigt julmysig (och retro!) berättelse - Tove Janssons Granen (ingår i Det osynliga barnet, om ni vill ha den i bokform!). Muminfamiljen sover vanligtvis hela vintern, men det här året så blir dom väckta av Hemulen, som är alldeles stressad inför julen. Familjen vet ju inte alls vad jul är, och dom gör nu sitt bästa för att bli klara till julen, dom också. Lyssna på Tove Jansson som läser berättelsen här!
 
 
Jag hittade inte den här på svenska (det är tyvärr inte något av dom avsnitt som finns att se på netflix), så ni får tyvärr inte höra Mark Levengood berätta Granen. Dessutom, så är det en förkortat version, men den är rätt mysig ändå! Väl värd att slösa bort några minuter på!
 
Och så får ni ett juligt soundtrack, något att lyssna på medans jag går ut och skottar en stund - jag tänkte låta det ta hela helgen, så jag skottar bara närmast bron nu, och så långt jag orkar. Lagomt med fysisk aktivitet för att jobba upp lite lunchaptit!
 
 

Kommentera här: